Kazachstan proponuje 15% podatek od wydobycia Bitcoinów, aby pomóc w walce z koronaawirusem

12. August 2020 Aus Von admin

Kazachstan zaproponował ustawodawstwo, które zakłada nałożenie 15% podatku na firmy wydobywające bitcoin. Jest to część działań mających na celu zebranie pieniędzy na pomoc w walce z pandemią koronawirusa.

Zaproponowany przez Ministerstwo Gospodarki nowy plan podatkowy wymaga od górników Bitcoin (BTC) złożenia wniosku o rejestrację w urzędzie, zgodnie z ostatnim raportem lokalnego rosyjskiego wydawnictwa.

Następnie podatnik musi wskazać 15% podatku na swoich rocznych obliczeniach podatkowych. W raporcie zauważono, że „klauzula o rejestracji czyni rachunek unikalnym… podatnik pracujący z kryptokur walutami wyróżnia się od samego początku składania zeznania podatkowego“.

Środki pozyskane z projektu podatku zostaną przeznaczone na budowę infrastruktury niezbędnej do walki z Covidem-19, a jednocześnie pobudzającej gospodarkę. Do tej pory choroba zabiła prawie 1300 Kazachów, a oficjalne dane wskazują na ponad 100 000 zarażonych.

Kazachstan, były sowiecki kraj w Azji Środkowej, stanowi około 8% światowego hashratu bitcoinów, mówi kryptońska firma badawcza Bitcoin System. Wraz z Iranem i Rosją kraj ten szczyci się trzecim co do wielkości światowym przemysłem wydobywczym BTC.

Górników przyciąga zazwyczaj tania energia elektryczna z Kazachstanu, która wynosi średnio 3 centy za kilowatogodzinę.

W czerwcu minister rozwoju cyfrowego, innowacji i przemysłu lotniczego Kazachstanu, Askar Zhumagaliyev, ujawnił, że na północy kraju działa łącznie 14 firm zajmujących się wydobyciem bitcoinów.

W ciągu najbliższych trzech lat, kraj zamierza zainwestować do 738 milionów dolarów z działalności związanej z kryptografią, w szczególności z górnictwem, powiedział.

Według rosyjskiej publikacji, rząd Kazachstanu planuje również wprowadzenie ustawodawstwa regulującego przemysł krypto walutowy. Oczekuje się, że nowe ustawy ustalą nowe taryfy opłat za energię elektryczną dla sektora górnictwa kryptońskiego.