6 osób oskarżonych przez Departament Sprawiedliwości USA o pranie milionów dolarów meksykańskich pieniędzy kartelu narkotykowego przy użyciu kryptokuraniny

22. Oktober 2020 Aus Von admin

Sześć osób zostało oskarżonych przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) o rzekomy udział w pierścieniu do prania brudnych pieniędzy przy użyciu kryptojówki.

Wszyscy domniemani źli aktorzy to obywatele Chin, wśród których są Jiayu Chen, 46, Jianxing Chen, 40, Tao Liu, 45, Xizhi Li, 45, Jingyuan Li, 47, i Eric Yong Woo, 43. Według dokumentów sądowych rozpieczętowanych 15 października w Sądzie Wschodniego Dystryktu Wirginii, sześć osób należało do grupy przestępczej, która wydobywała miliony dolarów należących do meksykańskich karteli narkotykowych (w tym osławionego kartelu Sinaloa) przy użyciu kryptokurantów i kasyn.

Według Departamentu Sprawiedliwości, sześć osób zostało oskarżonych o spisek mający na celu pranie nielegalnych pieniędzy oraz spisek mający na celu dystrybucję kokainy. Jedna z osób, Tao Liu, została również oskarżona o próbę przekupienia tajnego agenta organów ścigania w celu stworzenia fałszywych paszportów dla kilku osób. Oskarżenia pochodzą z czteroletniego dochodzenia w sprawie handlu narkotykami i azjatyckich programów prania pieniędzy w USA i na całym świecie, jak powiedział Departament Sprawiedliwości w komunikacie prasowym.

Starając się pozostać w kontakcie i planować swoją nielegalną działalność, konspiratorzy korzystali z zaszyfrowanych platform mediów społecznościowych, takich jak WhatsApp i WeChat. Uważa się, że tych sześciu przestępców zebrało około 30 milionów dolarów z programu prania brudnych pieniędzy, jak stwierdził akt oskarżenia.

Pięciu z podejrzanych zostało już zatrzymanych, podczas gdy Jianxing Chen pozostaje na wolności. Agentka specjalna odpowiedzialna za Wydział Operacji Specjalnych Departamentu ds. Narkotyków (DEA), Wendy Woolcock, powiedziała:

„Osoby te bardzo starały się ukryć swoją rzekomą działalność przestępczą i dalsze plany, które umożliwiły kartelom narkotykowym wypieranie swoich trucizn na nasze społeczności i pranie ich nielegalnych dochodów“. Pomimo tych wysiłków, nie udało im się uniknąć wykrycia przez amerykańskie organy ścigania. DEA, wraz z naszymi partnerami, będzie nadal aresztować i postawić przed sądem ponadnarodowych przestępców, takich jak ci, którzy ułatwiają i czerpią zyski z podstępnego globalnego handlu narkotykami“.

Sześciu podejrzanych czeka kara minimum 10 lat więzienia z możliwością dożywocia.